Jalkapallon EM 2024 – Katso EM kisat 2024 vedonlyönti, kertoimet ja otteluohjelma

Jalkapallon EM vedonlyönti ja kertoimet 2024.

Jalkapallon EM kisat 2024 eivät ole aivan jokavuotista herkkua ja se tekeekin kisoista arvostetun. Järjestyksessään 17. Euroopan-Mestaruuskilpailuja on odotettu 3 vuotta ja ne järjestetään fanaattisessa jalkapallomaassa Saksassa.

Jalkapallon EM-kisat pelataan 14. kesäkuuta – 14. heinäkuuta 10:ssä eri kaupungissa Saksassa. Finaaliottelu pelataan Berliinin legendaarisella Olympiastadionilla, joka vetää sisäänsä yli 70 000 katsojaa.

Bonuskoodit on taas menossa mukana ja seuraamme turnausta jalkapallon EM kisat vedonlyönti vihjeitä silmällä pitäen. Lukijamme pääsevät nauttimaan matkasta ja nappaamaan parhaat jalkapallon EM kisat kertoimet tämän artikkelin kautta.

Suomen Huuhkajat ei valitettavasti ansainnut paikkaan tämän vuoden EM-kisoihin, mutta futisfaneille riittää silti ihmeteltävää 24 maata ja yhteensä jopa 51 ottelua sisältävässä turnauksessa.

Tätä artikkelia seuraamalla lukijamme pääsevät hyödyntämään yhtesityökumppaneidemme tarjoukset, kuten EM 2024 vedonlyönti bonukset ja korotetut jalkapallon EM kisat kertoimet.

Löydät myös meidän asiantuntijoiden mielenkiintoiset ja toivottavasti tuottavat EM vedonlyönti vinkit turnauksen aikana. Klikkaa siis alapuolelta suoraan sinua kiinnostavaan aiheeseen:

Jalkapallon EM 2024 - Ota parhaat EURO 2024 bonukset

Bonuskoodien kautta voit lunastaa parhaat EM 2024 vedonlyöntibonukset ja lyödä vetoa isommalla pelikassalla. Tässä ehdolle muutama hyvä vedonlyöntisivusto, joiden bonuksista saat buustia EM-kisaveikkauksiin:

Bonusten avulla betsaat samalla rahalla enemmän. Monet vedonlyöntisivustot tarjoavat uusille asiakkailleen talletuksen tuplattuna 100% tervetulobonuksella. Joillain sivustoilla tarjotaan ilmaisvetoja, joita voi käyttää myös EURO 2024 vedonlyöntiin.

EM-kisoja veikkaavan kannattaa ehdottomasti hyödyntää kaikki tarjolla olevat bonukset sekä yleisesti ne parhaat vedonlyöntibonukset.

Me esittelemme vain luotettavat kumppanisivustot, joiden tarjoamat EURO 2024 bonukset ovat turvallisia ja luotettavia.

Jalkapallon EM 2024 Kertoimet - Katso parhaat kertoimet EM-kisoihin

Jalkapallon EM vedonlyönti kertoimet vaihtelevat sivustoittain.

Vaikka löisit vetoa vain viihteen vuoksi, kannattaa ehdottomasti hyödyntää parhaat jalkapallon EM kisat kertoimet. Kun otat kiinni mahdollisimman korkeat EM vedonlyönti kertoimet, pelaat korkeammalla palautusprosentilla ja samalla maksimoit mahdollisuutesi voittaa.

Bonuskoodien tiimi on apunasi korkeimpien kertoimien metsästyksessä koko turnauksen ajan ja esittelemme seuraavissa osioissa parhaat EM jalkapallo kertoimet.

Löydät kertoimia niin koko turnauksen voittajalle, lohkovoittajalle, maalikuninkaalle kuin yksittäisiin otteluihinkin, joten kannattaa ottaa artikkelimme seurantaan.

Jalkapallon EM 2024 Voittaja - Katso kaikki EURO 2024 voittajakertoimet

Tästä osiosta löydät korkeimmat jalkapallon EM 2024 kertoimet turnauksen voittajalle juuri nyt. Bonuskoodien tiimi seuraa kertoimia turnauksen lähestyessä ja myös sen aikana ja päivitämme parhaat EURO 2024 voittajakertoimet alapuolelta löytyvään taulukkoon.

Meidän kumppanisivustomme ovat perinteisesti tarjonneet korotettuja kertoimia joillekin turnauksen suosikkimaille ja esittelemme myös korotetut jalkapallo EM kisat kertoimet heti kun niitä on saatavilla.

Tällä hetkellä meidän mielestämme mielenkiintoisimmat voittajakertoimet on tarjolla isäntämaa Saksalle (7.00 Novibet ja Winsly) sekä Alankomaille (21.00 Novibet). Nämä kohteet löytyvät myös meidän jalkapallo EM kisat vedonlyönti kupongeilta.

Uskomme että kotiyleisö voi siivittää isännät huimaan lentoon ja kerroin 7.00 on sillä odotuksella reilu.

Alankomaat on meidän papereissamme yllätyskykyinen joukkue, jonka alkulohko on kohtalaisen helppo. Jatkopeleihin pääsy on meidän mielestämme lähes varmaa ja joukkue voi niissä napsia yllätysvoittoja mahdollisesti vastustajia pienemmän rasituksen turvin.

Jalkapallon EM kisat kertoimet asettavat turnauksen suosikiksi Englannin, jonka voittajakerroin on ainoastaan luokkaa 4.50. Kuten ollaan totuttu näkemään, jalkapallon arvokisoissa sattuu ja tapahtuu ja siksi kisojen ennakkosuosikki ei meidän vetolapullemme yllä.

Katso kaikki voittajakertoimet alapuolelta.

Voittajakertoimet – Jalkapallon EM-kisat 2024 (päivitetty 2.5.):

MaaNovibetBudsinoWinslyTonybet
Englanti4.503.954.003.97
Ranska4.504.805.004.82
Saksa7.006.406.506.41
Espanja9.008.809.008.86
Portugali9.008.809.008.85
Belgia17.0017.0017.0016.67
Italia15.0015.0015.0015.22
Alankomaat19.0017.0017.0016.70
Tanska41.0040.0041.0039.89
Kroatia41.0040.0041.0039.60
Sveitsi61.0070.0067.0066.20
Turkki61.0050.0051.0050.40
Unkari81.0080.0081.0079.50
Itävalta101.0080.0081.0077.90
Serbia81.0080.0081.0080.40
Skotlanti101.00100.0081.0096.20
Tshekki151.00150.00151.00145.00
Puola151.00140.00151.00139.00
Romania201.00200.00201.00196.00
Ukraina126.00100.00101.0097.40
Slovakia351.00450.00501.00467.00
Slovenia301.00250.00251.00246.00
Georgia351.00500.00501.00489.00
Albania501.00450.00501.00468.00

Nappaa veikkauksillesi parhaat kertoimet siirtymällä vedonlyöntisivustolle tästä:

Jalkapallon EM 2024 kertoimet - Maalikuningas

Mbappe ja Kane ovat ennakkosuosikit EM-kisojen maalikuninkaaksi.

Bonuskoodien tiimin mielestä EM 2024 maalikuningas kertoimet on yksi parhaista tavoista lisätä turnauksen jännitystä. Lue alapuolelta miksi ja hyödynnä samalla meidän vinkit voittavan vedon valintaan.

EM 2024 maalikuningas veikkaus tuo jännitystä jopa koko turnauksen ajalle. Tämä veto säilyy yleensä elossa pitkälle turnauksen ratkaisupeleihin asti, joten se tarjoaa jännitystä pitkäksi aikaa.

Toinen hyvä syy on tietysti korkeat maalikuningas EM kertoimet, mikä mahdollistaa suurienkin voittojen tavoittelun pienellä riskillä. Kun valitset vetosi oikein, voi maalikuningas vedot tarjota hyviä tuottoja.

Ota seuraavat seikat huomioon jalkapallo EM kisat vedonlyönti kohteita etsiessä:

  • Etsi pelaajia, joiden odotat menevän pitkälle turnauksessa. On todennäköisempää että maalikuninkuuden voittaa pelaaja joka on pelannut mahdollisimman useassa ottelussa. Siksi on tärkeää ettei veikkaamasi pelaajan pelit jää pelkkään alkulohkoon, vaan hänet nähdään myös jatkopeleissä.
  • Veikkaa pelaajaa, joka kohtaa heittopusseja alkusarjan otteluissa. Jatkopelit on yleensä EM-turnauksessa vähämaalisia, joten maalikuninkuutta ajatellen maaleja on tärkeää mättää jo alkusarjan otteluissa. Siksi on tärkeää kohdata mahdollisimman heikkoja vastustajia, jotta verkon heilumisen todennäköisyys olisi korkea.
  • Valitse joukkueen selkeä kärkipelaaja. Haluat että valitsemasi maalikuningas saa mahdollisimman paljon peliaikaa. Siksi on syytä sivuuttaa pelaajat, jotka kamppailevat toisen tasavahvan pelaajan kanssa peliajasta.
  • Veikkaa pelaajaa, joka todennäköisesti ampuu joukkueensa pilkut. Rangaistuspotkun onnistumisen todennäköisyys on yli 80%, joten niitä ampumalla pelaaja voi saada tilastoihin muutamia ilmaisia maaleja jalkapallon EM-turnauksen aikana.

Maalikuningas kertoimet suosituimmille valinnoille (päivitetty 2.5.):

PelaajaNovibetBudsinoXLBet
Kylian Mbappe6.006.006.05
Harry Kane6.506.406.50
Cristiano Ronaldo13.0013.0012.80
Jude Bellingham15.0015.0014.80
Olivier Giroud21.0021.0020.70
Romelu Lukaku21.0022.0021.60
Antoine Griezmann26.0026.0025.60
Jamal Musiala26.0030.0032.00
Bukayo Saka31.0028.0027.29
Alvaro Morata36.0030.0032.00
Diogo Jota36.0035.0033.00
Goncalo Ramos36.0035.0034.00
Kai Havertz36.0035.0034.00
Phil Foden36.0035.0033.00

Jalkapallon EM 2024 kertoimet - Lohkovoittajat

Jalkapallon EM kertoimet lohkovoittajille.

Jalkapallon EM kisat kertoimet lohkovoittajille kertovat turnauksen lähtökohdista paljon enemmän kuin ensisilmäyksellä voisi kuvitella.

Jos maa on suuri suosikki voittamaan lohkonsa, on sillä hyvä mahdollisuus lepuuttaa avainpelaajiaan turnauksen tärkeitä pudotuspeliotteluita varten.

Esimerkiksi jos isäntämaa Saksa pääsee 2-0 johtoon heittopussina pidettyä Skotlantia vastaan, voi se ottaa ajoissa vaihtoon tähtipelaajansa. Jalkapallo EM 2024 turnauksessa rasitus korostuu loppua kohden, joten kaikki ylimääräinen huili sataa joukkueiden laariin.

Tästä syystä jalkapallo EM kisat kertoimet lohkovoittajalle kannattaa ottaa huomioon turnauksen muitakin vetoja asettaessa.

Bonuskoodien asiantuntijatiimissä ollaan yhtä mieltä siitä että jokaisella maalla on motivaatiota panostaa alkulohkon peleihin ja yrittää napata lohkovoitto. Voittajana pudotuspeleihin lähtevät tiimit saavat ensimmäisellä kierroksella vastaansa ennakolta paljon helpomman vastustajan.

Lohko B, C, F ja E voittajat kohtaavat turnauksen parhaat kolmanneksi lohkossaan sijoittunutta joukkuetta ensimmäisessä pudotuspelivaiheessa. Kussakin lohkossa on vain 4 joukkuetta, eli käytännössä nämä lohkovoittajat pääsevät kohtaamaan lohkossaan toiseksi viimeiseksi jääneen maan.

Lohkovoittajien jalkapallon EM kisat vedonlyönti kertoimet on saatavilla ennen turnauksen alkua ja alkulohkon aikana. Me päivitämme niitä tapahtumien edetessä seuraavassa listauksessa, joten pistä artikkelimme seurantaan:

Kertoimet – Lohkovoittajat – Jalkapallon EM 2024 kertoimet:

Lohko A:

MaaKerroin
Saksa1.36
Sveitsi6.50
Unkari9.00
Skotlanti10.00
Kertoimet lohkon A voittajalle (Novibet – päivitetty 5.2.).

Lohko B:

MaaKerroin
Espanja1.80
Italia3.00
Kroatia5.50
Albania36.00
Kertoimet lohkon B voittajalle (Novibet – päivitetty 5.2.).

Lohko C:

MaaKerroin
Englanti1.36
Tanska5.50
Serbia8.50
Slovenia15.00
Kertoimet lohkon C voittajalle (Novibet – päivitetty 5.2.).

Lohko D:

MaaKerroin
Ranska1.55
Alankomaat3.75
Itävalta9.50
Puola11.00
Kertoimet lohkon D voittajalle (Novibet – päivitetty 2.5.).

Lohko E:

MaaKerroin
Belgia1.36
Ukraina6.50
Romania7.50
Slovakia12.00
Kertoimet lohkon E voittajalle (Novibet – päivitetty 2.5.).

Lohko F:

MaaKerroin
Portugali1.40
Turkki5.00
Tshekki7.00
Georgia18.00
Kertoimet lohkon F voittajalle (Novibet – päivitetty 2.5.).

Jalkapallon EM-kisat alkavat - mitä, missä, milloin?

Jalkapallon em kisat 2024 järjestetään Saksassa kesä-heinäkuussa.

Opimme edellisistä jalkapallon EM-kisoista, että tietyt kysymykset pyörivät jalkapallofanien mielessä ennen turnausta. Siksi tässä osiossa tarjoamme nopeat vastaukset useimmin kysyttyihin kysymyksiin jalkapallon EM 2024 kisoista.

Milloin jalkapallon EM-kisat 2024 alkaa?

Jalkapallon EM-kisat alkaa 14. kesäkuuta, kun isäntämaa Saksa kohtaa Skotlannin kello 21:00 Munchenin Allianz Areenalla. Turnaus kestää kuukauden päivät aina 14. heinäkuuta asti.

Missä jalkapllon EM-kisat pelataan?

Jalkapallon EM 2024 kisoja isännöi Saksa ja turnaus pelataan kokonaisuudessaan Saksassa. Pelipaikkoja on yhteensä 10 ja löydät ne alapuolelta:
– Lohkovaihe: Munchen, Köln, Stuttgart, Frankfurt, Berliini, Hampuri, Gelsenkirchen, Dusseldorf, Leipzig.
– Pudotuspelien 16 parasta -vaihe: Köln, Dortmund, Frankfurt, Dusseldorf, Muchen, Leipzig, Gelsenkirchen, Berliini.
– Puolivälierät: Stuttgart, Hampuri, Berliini, Dusseldorf.
– Välierät: Muchen, Dortmund
– Finaali: Berliini

Mistä löydän jalkapallon EM-kisat kertoimet vedonlyöntiin?

Jalkapallon EM kisat vedonlyönti on tunnetusti yksi veikkaajien vuoden suosikkitapahtumista ja tämä tarkoittaa että peliyhtiöt ovat asettaneet esille poikkeuksellisen monipuoliset jalkapallon EM kisat kertoimet. Päivitämme mielenkiintoisia EM-kisa-kertoimia jatkuvasti tässä artikkelissa, joten ota meidät seurantaan ja pysyt menossa mukana.

Katso parhaat jalkapallon EM 2024 kisat kertoimet tästä.

Mitkä maat ovat mukana jalkapallon EM-kisoissa 2024?

EM-kisoihin 2024 on ansainnut paikan yhteensä 24 maata. Isäntämaa Saksa on automaattisesti mukana, mutta muut maat ovat karsineet paikkansa virallisten EM-karsintojen kautta tai UEFA Nations League eli Kansojen Liiga -karsintojen kautta.

Katso jalkapallon EM-kisoissa 2024 pelaavat maat tästä.

Mistä voin katsoa Jalkapallon EM-kisoja?

Fanien iloksi kotimainen Yle näyttää jalkapallon EM-kisat 2024 ilmaiseksi. Voit katsoa otteluita suorana Ylen TV-kanavilla ja Areena -palvelussa.

Lue tästä lisää EM kisat 2024 televisioinnista.

Mistä voin ostaa lippuja EM-kisoihin?

EM kisojen liput myytiin UEFA:n virallisen lippuarvonnan kautta. Lippujen osto-oikeus arvottiin jo syksyllä 2023, joten tällä hetkellä lippuja on saatavilla vain jälleenmyyjiltä sekä erikoispaketteina. Me suosittelemme ostamaan lippuja vain luotettavien tahojen kautta.

Miten jalkapallon EM-kisat pelataan?

Jalkapallon EM-kisat 2024 alkavat lohkovaiheella, jossa kaikki 24 joukkuetta pelaavat 3 ottelua. Joukkueet ovat jaettu kuuteen lohkoon, joista kaikista 2 parasta jatkaa automaattisesti pudotuspeleihin. Lisäksi jatkoon pääsee neljä parasta lohkokolmosta.

Alkulohkon otteluista saa pisteitä seuraavasti:

  • Voitto: 3 pistettä
  • Tasapeli: 1 piste
  • Tappio: 0 pistettä

Alkulohkossa ei pelata jatkoeriä tai rangaistuspotkuja, vaan ottelu voi päättyä myös tasapeliin.

Pudotuspeleissä systeeminä on niin sanottu kerrasta poikki, eli jokaisen ottelun voittaja jatkaa eteenpäin ja häviäjän turnaus päättyy. Tarvittaessa ottelun voittajaa haetaan 2x 15min mittaisilla jatkoerillä ja rangaistuspotkukilpailulla.

Jalkapallon EM-kisoissa ei perinteisesti pelata ollenkaan pronssiottelua, vaan välierän hävinneiden joukkueiden turnaus päättyy ja voittavat kohtaavat EM-finaalissa 14. heinäkuuta.

Jalkapallon EM 2024 otteluohjelma

Jalkapallon EM otteluohjelma täydentyy kisojen edetessä ja jatkoon menijöiden varmistuessa.

Tässä on Jalkapallon EM 2024 otteluohjelma kokonaisuudessaan. Tällä hetkellä tiedossa on vasta lohkovaiheen pelit, mutta päivitämme ohjelmaa sen mukaan kun jatkoonmenijät varmistuvat.

Alapuolelta löydät pudotuspelien ottelukaavion, jota päivitämme ottelu ottelulta ratkaisupelien edetessä.

Jalkapallon EM 2024 kisat alkavat lohkovaiheella, jossa pelataan yhteenä 36 ottelua. Päivitämme alkulohkojen tapahtumia ja reaaliaikaisia pistetaulukoita tähän artikkeliin, joten kääntämällä katseen seuraavaan kappaleeseen pysyt menossa mukana koko turnauksen ajan.

EM kisat 2024 lohkot ja lohkovaiheen otteluohjelma

EM-kisojen lohkot ja lohkovaiheen otteluohjelma määrittävät, mitkä joukkueet kohtaavat toisensa pudotuspelien ensimmäisessä, puolivälierävaiheessa.

Alapuolelta löydät jalkapallon EM-kisat 2024 lohkot kokonaisuudessaan. Seuraavissa taulukoissa on esiteltynä kussakin lohkossa pelaavat joukkueet ja niiden tämän hetkisten otteluiden lopputulemat sekä kokonaispisteet.

Päivitämme tänne kisojen aikana myös jokaisen yksittäisen ottelun lopputuloksen, jotta voit palata taaksepäin tarkistamaan miten turnaus on edennyt. Nämä tilastot olemme keränneet viralliselta UEFA Euro 2024 -sivulta.

EM-2024 lohkovaiheen otteluohjelma:

14.6.2024 klo 22:00, Saksa – Skotlanti, München
15.6.2024 klo 16:00, Unkari – Sveitsi, Köln
15.6.2024 klo 19:00, Espanja – Kroatia, Berliini
15.6.2024 klo 22:00, Italia – Albania, Dortmund
16.6.2024 klo 16:00, Puola – Hollanti, Hampuri
16.6.2024 klo 19:00, Slovenia – Tanska, Stuttgart
16.6.2024 klo 22:00, Serbia – Englanti, Gelsenkirchen
17.6.2024 klo 16:00, Romania – Ukraina, München
17.6.2024 klo 19:00, Belgia – Slovakia, Frankfurt
17.6.2024 klo 22:00, Itävalta – Ranska, Düsseldorf
18.6.2024 klo 19:00, Turkki – Georgia, Dortmund
18.6.2024 klo 22:00, Portugali – Tshekki, Leipzig

19.6.2024 klo 16:00, Kroatia – Albania, Hampuri
19.6.2024 klo 19:00, Saksa – Unkari, Stuttgart
19.6.2024 klo 22:00, Skotlanti – Sveitsi, Köln
20.6.2024 klo 16:00, Slovenia – Serbia, München
20.6.2024 klo 19:00, Tanska – Englanti, Frankfurt
20.6.2024 klo 22:00, Espanja – Italia, Gelsenkirchen
21.6.2024 klo 16:00, Slovakia – Ukraina, Düsseldorf
21.6.2024 klo 19:00, Puola – Itävalta, Berliini
21.6.2024 klo 22:00, Hollanti – Ranska, Leipzig
22.6.2024 klo 16:00, Georgia – Tshekki, Hampuri
22.6.2024 klo 19:00, Turkki – Portugali, Dortmund
22.6.2024 klo 22:00, Belgia – Romania, Köln

23.6.2024 klo 22:00, Sveitsi – Saksa, Frankfurt
23.6.2024 klo 22:00, Skotlanti – Unkari, Stuttgart
24.6.2024 klo 22:00, Kroatia – Italia, Leipzig
24.6.2024 klo 22:00, Albania – Espanja, Düsseldorf
25.6.2024 klo 19:00, Hollanti – Itävalta, Berliini
25.6.2024 klo 19:00, Ranska – Puola, Dortmund
25.6.2024 klo 22:00, Englanti – Slovenia, Köln
25.6.2024 klo 22:00, Tanska – Serbia, München
26.6.2024 klo 19:00, Slovakia – Romania, Frankfurt
26.6.2024 klo 19:00, Ukraina – Belgia, Stuttgart
26.6.2024 klo 22:00, Tshekki – Turkki, Hampuri
26.6.2024 klo 22:00, Georgia – Portugali, Gelsenkirchen

EM kisat 2024 - 16 parasta otteluohjelma

EM-kisojen 16 parasta joukkuetta etenevät turnauksen seuraavaan vaiheeseen, jossa pelataan pudotuspelejä.

Otteluohjelma määrittelee, mitkä joukkueet kohtaavat toisensa ja jokainen ottelu on ratkaisevan tärkeä, sillä tappio merkitsee pelien loppumista hävinneelle joukkueelle.

Jalkapallon EM 2024 neljännesvälierät otteluohjelma:

29. kesäkuuta 2024, Voittaja Lohko A – Toinen Lohko C, Westfalenstadion, Dortmund
29. kesäkuuta 2024, Toinen Lohko A – Toinen Lohko B, Olympiastadion, Berliini
30. kesäkuuta 2024, Voittaja Lohko B – 3. lohko A/B/C/D, Rhein Energie Stadion, Köln
30. kesäkuuta 2024, Voittaja Lohko C – 3. lohko D/E/F, Arena AufSchalke, Gelsenkirchen
1. heinäkuuta 2024, Voittaja Lohko F – 3. lohko A/B/C, Waldstadion, Frankfurt
1. heinäkuuta 2024, Toinen Lohko D – Toinen Lohko E, Merkur Spiel-Arena, Düsseldorf
2. heinäkuuta 2024, Voittaja Lohko E – 3. lohko A/B/C/D, Allianz Arena, München
2. heinäkuuta 2024, Voittaja Lohko D – Toinen Group F, Red Bull Arena, Leipzig

EM kisat 2024 puolivälierät otteluohjelma

EM-kisojen puolivälierissä kahdeksan parasta joukkuetta taistelevat paikastaan seuraavassa vaiheessa. Puolivälierät pelataan yhden ottelun eliminointiformaatissa, mikä tarkoittaa, että häviäjä joutuu poistumaan turnauksesta.

EM kisat 2024 puolivälierät otteluohjelma:

5. heinäkuuta 2024, – Voittaja-ottelu 39 – Voittaja-ottelu 37, MHPArena, Stuttgart
5. heinäkuuta 2024, Voittaja-ottelu 41 – Voittaja-ottelu 42, Volksparkstadion, Hampuri
6. heinäkuuta 2024, Voittaja-ottelu 43 – Voittaja-ottelu 44, Olympiastadion, Berliini
6. heinäkuuta 2024, Voittaja-ottelu 40 – Voittaja-ottelu 38, Merkur Spiel-Arena, Düsseldorf

EM kisat 2024 välierät otteluohjelma

EM-kisojen välierissä on mukana enää turnauksen 4 parasta joukkuetta. Samalla jännitys tiivistyy, sillä näiden välieräparien voittajat etenevät EM-kisojen finaaliin.

Välierävaihe on viimeinen ennen jalkapallon EM-kisojen finaalia. Turnauksessa ei pelata pronssiottelua, joten häviäjien matka päättyy ja vain kaksi parasta mittelevät EM-kisojen finaalissa.

Katso EM Välierät ottelut ja aikatalut alapuolelta:

9. heinäkuuta 2024 kello 21:00, Voittaja-ottelu 45 – Voittaja-ottelu 46, Allianz Arena, München
10. heinäkuuta 2024 kello 21:00, Voittaja-ottelu 47 – Voittaja-ottelu 48, Westfalentsadion, Dortmund

EM kisat 2024 finaali aikataulu

Jalkapallon EM finaali pelataan sunnuntaina 14. heinäkuuta.

EM-kisojen finaali on turnauksen huipentuma, jossa kaksi parasta joukkuetta kohtaavat toisensa taistelussa mestaruudesta. Finaali pelataan yhdessä ottelussa ja voittaja kruunataan Euroopan mestariksi.

Jalkapallon EM Finaali 2024 pelataan sunnuntaina 14. heinäkuuta 2024 Berliinissä legendaarisella Olympiastadionilla, joka vetää sisäänsä yli 70.000 jalkapallofania. EM Finaali alkaa klo 21:00 Suomen aikaa, ja se on muiden otteluiden tapaan nähtävissä Ylen kanavilla ja Yle Areena -palvelusta netin kautta.

Jalkapallon EM kisat 2024 finaali aikataulu:

14. heinäkuuta 2024 kello 21:00, Voittaja-ottelu 49 – Voittaja-ottelu 50, Olympiastadion, Berliini

Paljonko on Jalkapallon EM-kisojen 2024 palkintorahat?

Kaikki EM-turnaukseen edenneet joukkueet tulevat tienaamaan osallistumisestaan sievoisen summan palkintorahaa. Alapuolelta löydät bonukset, joita on luvassa turnauksessa pärjäämisestä:

  • Voittaja: 8 000 000 €
  • Toinen sija: 5 000 000 €
  • Pääsy välieriin: 4 000 000 €
  • Pääsy puolivälieriin: 2 500 000 €
  • Pääsy pudotuspelien 16 parasta vaiheeseen: 1 500 000 €
  • Lohkovaihessa yhden pelin voitosta: 1 000 000 €
  • Lohkovaiheessa tasapelistä: 500 000 €
  • Pääsy EM-turnaukseen: 9 250 000 €

Huippusuorituksella yksi maa voi tienata EM-lopputurnauksessa jopa 28 250 000 euroa, mikä on kuitenkin hieman maltillisemmin kuin edellisistä EM-kisoista. Minimisumma on sekin ihan tuntuva, jopa 9 250 000 euroa. Rahat maksetaan osallistujamaan jalkapalloliitolle, joka päättää niiden käyttökohteista.

Seuraavissa osioissa pääset tutustumaan tarkemmin Jalkapallon EM 2024 otteluohjelmaan ja pudotuspelien ottelupareihin. Voit myös hypätä tarkastamaan parhaat kasinobonukset ja napata lisäjännitystä koko kisojen ajaksi.

Jalkapallon EM-kisojen pelipaikat ja stadionit

Jalkapallon EM-kisojen pelipaikat ja stadionit sijaitsevat tällä kertaa ympäri Saksaa ja pelejä pelataan monilla erittäin historiallisilla areenoilla, kuten Bonuskoodien seuraavasta tietopaketista selviää.

Tärkein stadioni on itseoikeutetusti kaikkien tuntema Berliinin Olympiastadion, jossa pelataan Jalkapallon EM-kisojen finaali. Historiallinen stadion otettiin käyttöön jo vuonna 1936, joten ei heti uskoisi että se on EM-kisojen tämänvuotisista pelipaikoista vasta 4. vanhin.

Turnauksen stadioneista eniten päiviä nähnyt on Kölnin RheinEnergie Stadion, joka otettiin käyttöön jo vuonna 1923. Katsojien onneksi jo yli 100-vuotiasta pyhättöä on vuosien varrella kunnostettu useampaan kertaan.

Pohjoisimpana ja kauimpana muista pelipaikoista sijaitsee Hampurin Volksparkstadion. Satamakaupungin areena ei ole jäin suuri, sillä se vetää sisäänsä vain 51 500 katsojaa.

Eteläisin stadioni löytyy Munchenista, jossa pelataan myös toinen turnauksen välieräotteluista. Munchenin Allianz Arena vetää sisäänsä noin 75 000 fania.

Jalkapallon EM-kisojen 2024 yleisökapasiteetiltaan suurin on Dortmundissa sijaitseva Westfalenstadion, joka vetää sisäänsä yli 81 tuhatta silmäparia. Areena tunnetaan Borussia Dortmundin kotistadionina ja täällä pelataan toinen turnauksen välieräotteluista.

Alapuolelta löydät kaikki jalkapallon EM 2024 kisojen stadionit ja niiden yleisökapasiteetit:

  • Berliini, Olympiastadion, kapasiteetti 74 461 katsojaa
  • Munchen, Allianz Arena, kapasiteetti 75 024
  • Dortmund, Westfalenstadion, kapasiteetti 81 359
  • Gelsenkirchen, Arena AusSchalke, kapasiteetti 54 740
  • Frankfurt, Deutche Bank Park, kapasiteetti 54 697
  • Stuttgart, MHPArena, kapasiteetti 54 244
  • Hampuri, Volksparkstadion Hamburg, kapasiteetti 52 245
  • Dusseldorf, Esprit Arena, kapasiteetti 51 031
  • Köln, RheinEnergie Stadion, kapasiteetti 49 827
  • Leipzig, Red Bull Arena, 42 959

Lue lisää EM 2024 osallistujamaista

Kaikki EM 2024 osallistujamaat on nyt nimetty virallisten EM 2024 karsintojen ja UEFA kansojen liigan perusteella. Yhteensä mukana on 24 maata, josta keräsimme hieman lisätietoa tähän osioon.

Jalkapallon EM-kisojen menestynein maa on isäntämaa Saksa, joka on nähty EM-kisoissa ennen tätä jopa 13 kertaa. Saksa on voittanut Euroopan Mestaruuden kolmesti, mutta edellisestä (1996) on jo lähes 30 vuotta.

Hallitsevana mestarina kisoihin lähtee Italia, joka voitti koronapandemian sekoittamat EM2020 kisat vuonna 2021. Muista 2000-luvulla Euroopan Mestaruuteen yltäneistä maista mukana ovat Portugali (2016), Ranska (2000) ja Espanja (2008 ja 2012).

Vähiten EM-esiintymisiä on Albanialla (1kpl), Slovenialla (1kpl) ja debytantti Georgialla, joka nappasi Kansojen Liigasta maan ensimmäisen kisapaikan EM-lopputurnaukseen.

Alapuolelta löydät kaikki EURO 2024 turnauksessa nähtävät maat:

  • Saksa
  • Belgia
  • Portugali
  • Ranska
  • Espanja
  • Skotlanti
  • Turkki
  • Itävalta
  • Englanti
  • Unkari
  • Slovakia
  • Albania
  • Tanska
  • Alankomaat
  • Romania
  • Sveitsi
  • Serbia
  • Italia
  • Slovenia
  • Tšekki
  • Kroatia
  • Puola
  • Ukraina
  • Georgia

Jalkapallon EM kisat 2024 televisiointi

Jalkapallon EM-kisat 2024 televisiointi on kotimaisen yleisradioyhtiö YLE:n käsialaa. Meille jalkapallofaneille tämä tarkoittaa sitä että kaikki ottelut on katsottavissa ilmaiseksi.

Vielä tätä kirjoittaessa ei ollut täysin selvää miten ottelulähetykset studioineen tullaan toteuttamaan, mutta uskomme että Yle näyttää suorana toisella kanavallaan otteluita jokaisena pelipäivänä.

Tämän lisäksi päällekkäisiä otteluita olisi mahdollista seurata suorana live-striiminä Yle Areenasta.

Tarkennamme tätä osiota sitä mukaa kun lisää tietoa kisojen televisioinnista julkaistaan.

Jalkapallon EM Vedonlyönti - Katso EM-kisat vedonlyöntivihjeet

Jalkapallon EM vedonlyönti kannattaa aloittaa lukemalla asiantuntijoiden vetovihjeet.

Jalkapallon EM kisat vedonlyönti on paras tapa lisätä otteluiden jännitystä. Nyt kun Huuhkajat ei ole mukana turnauksessa, voimme hyvin mielin asettaa vetoja muiden maiden puolesta.

Bonuskoodien tiimi seuraa tapahtumia ja nostamme tänne meidän EM-kisat vedonlyöntivihjeet turnauksen aikana.

Bonuskoodien EM kisat vedonlyönti vihjeet #1

Voitollisessa vedonlyönnissä tärkein seikka on etsiä mahdollisimman korkeat kertoimet. Paras vihje onkin vertailla tähän artikkeliin listatut EM 2024 kertoimet useilta eri sivustoilta ja etsiä omalle vetolapulle aina mahdollisimman korkea EM 2024 kerroin.

Kumppanimme sekä monet uudet vedonlyöntisivustot tarjoavat myös korotettuja kertoimia turnauksen aikana, jotka tarjoavat paremman mahdollisuuden voittaa.

Alkusarjan otteluissa nähdään paljon tasoeroja huippumaiden ja ennakkoon heittopusseina pidettyjen maiden välillä. Näissä otteluissa jalkapallon EM kisat kertoimet todennäköiselle voittajalle on kovin matala, eikä se näin ollen houkuttele pelaamaan.

Sen sijaan meidän jalkapallon EM vedonlyönti vihje on spekuloita tällaisen ottelun lopputulemaa mielummin maalimäärä tai tasoitusvedolla ja näin pääsee jännittämään maaleja koko pelin ajan.

Esimerkiksi turnauksen avauspäivän Saksa – Skotlanti -ottelussa isäntämaa on kertoimien valossa huima ennakkosuosikki ja Saksan voitto tarjoaa kertoimeksi vain 1.25. Toisaalta vierasjoukkue Skotlannin jalkapallo EM kisat kertoimet (~10.00) eivät nekään juuri lämmitä, sillä emme usko ruutupaitojen voittoon.

Bonuskoodien EM kisat vedonlyönti vihjeet #2

Saksan yli 2.5 maalia kerroin on 1.72 (Jet10) ja Saksan vähintään 2 maalin voitto palauttaa rahat 1.98 -kertaisena (Winsly). Muun muassa näillä vedoilla saat paremmin täytettä pelikassaasi kuin Saksan suoralla voitolla.

Turnauksen alkuun on vielä pitkä matka, joten kaikki jalkapallon EM kisat kertoimet ei ole vielä saatavilla. Lisäämme tähän osioon muita mielenkiintoisia pelikohteita lähempänä turnausta ja myös sen aikana, joten kannattaa pysyä kuulolla. Palaa artikkeliin ja katso uusimmet em jalkapallo kertoimet ja lyö vedot sisään esimerkiksi nopeasti valitsemalla pikakasinot.

Anna arvosana tästä sivusta klikkaamalla tähdistä.

Keskiarvo 5.0 / 5. Arvosanat yhteensä: 1